Dönüşümün Yılı 2021

İnsan ancak iyi gözlemle ya da Sartre’ın dediği gibi ‘’doğru yöntem uygulanırsa anlaşılabilir’’ ve ‘otomatikleşen’ olan çoğu şey bu yaklaşımla değişebilir. Öğrenci olmayan okul, çalışanı olmayan ofisler, boş caddeler, sokaklar her şey insanla anlamını buluyorsa bunda bizim biricik rolümüz ve gerekliliğimiz tartışılmaz. Ruhumuz, ruhumuzun rüzgara, denize, iyi olan şeylere karşı kıpırtısı bir şeyleri yaşatmak için önemli. Pandemi etkisinde bir yıl geçti ve gerçekten bu bir yılda edinilen deneyimler çok fazla olsa da sorunlar hep aynı yerde dönüyor. Ekonomi, işsizlik, kaygı, güvensizlik gibi birçok olumsuz ve endişe verici durumların içerisinde yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Bu bir yılın sarsıcı etkisini sanki yıllardır yaşıyormuş ya da daha önceki hayatımızda ‘sahi neler yapıyorduk?’ sorusunu sorduğumuz bu zamanın süresi aslında yeni sorularla, bu sorularla da hangi sorunların farkında olmamız gerektiğini hatırlatıyor bize. Sisteme hemen uyum sağlayan bu yapımızla unuttuğumuz / hatırlamamız gereken bazı şeyler var. 2021 ve belki birkaç yılı etkileyecek bu büyük deneyimle neleri fark edeceğimiz ve dönüştüreceğimizi hep birlikte göreceğiz. 

Değişim, zor ama imkansız değil fakat kalıcı da değil. Her gün, her ay değişen gündem ve teknolojik gelişmelerle farklı şeyleri konuşuyor, unutuyor ve yeni olanı yakalamaya çalışıyoruz. Bize sunulan ve bizden talep edilenleri karşıladığımız sistemle müthiş bir alışveriş halindeyiz, evrenle değil. Gerçek değişim ise doğayla, insanla, evrenle olan iletişimimizle başlayacak ve dönüşümde bu anlamda kaçınılmaz olacak. Görmek, dinlemek, dokunmak yani tüm duyu organlarını hissederek bir olma haline ulaşmak, bir halden bir hale geçmek, hiçbir hızın ve gelişmenin veremeyeceği duyum halini yaşamak yani insan olmak. Unuttuğumuz değerlere, unuttuğumuz bize yeniden bakmayı başarmak, meraklı olmak, öğrenmek, anlamak, çözüm odaklı olmak dönüşümün öncelikli notaları. Doğru notalar, iyi müzik ve dans… mükemmel uyum ve ahenk. Aynı şeyleri tekrarlamak yerine her gün daha iyisi için ne yapabilirim? Nasıl daha faydalı olabilirim? soruları da içinden çıkılmaz gibi görünen sorunları da bir miktar çözebilir, ben olmaktan biz olmaya giden bir yolculuğu başlatabilir. Anlık çözümler yerine uzun vadede fayda odaklı adımlar ise hem bizi hem de dünyamızı dönüştürebilir.

Şirketlerde bu bir yıllık süreçte deneyimlerini hangi alanlarda geliştirmesi gerektiğini, teknoloji ve insan odaklı yatırımların önemini bir kez daha anladı. E-ticaret konusunda gerçekleştirilecek yaratıcı işler, iş birlikleri önümüzdeki dönemde de firmalara büyük fayda sağlayacak. Çalışanların sağlığı daha da önem kazanacak, çalışanların verimini artıracak, iyi hissetmelerini sağlayacak psikoloji odaklı eğitimler / uygulamalar öncelikli olacak gibi duruyor. Sadece pandemi ile birlikte e-ticaret alışverişlerinden atık sorunu, maskeler ve cerrahi birçok atıkların artması çevreye karşı duyarlılığımızı ve geri dönüşüm hassasiyetimizi de bir kez daha sorguladı. İklim krizi ve çevreye karşı daha duyarlı olmamızın gerektiğinin bilincindeyiz artık. Bu konular üzerine daha derinlemesine düşünmeye, karbon ayak izini azaltacak çözüm önerileri sunmaya, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için sürdürülebilirlik konusunda gerekli adımların atılması gerekiyor. Umarım daha bilinçli, daha kollektif bir anlayışla birlikte faydalı işler üretebiliriz.

CATEGORIES